Mám novou myšlenku k prodiskutování a jsem hotov hodit ji mezi vás coby kus krvavého, syrového masa mezi zlovlky.
Jde o to, že jsem náhodou objevil původ Branova jména. Ti z vás, kteří jsou obeznalejší v mytologii, to možná věděli dávno, ale pro mě je to novinka: jméno Bran pochází z keltských legend a znamená Vrána (někdy též Havran). Starší podobou je Bendigeidfran, tedy ve velštině Posvátná vrána, což byl mýtický obr a král Británie.
Jeho příběh se točí kolem bájného kotle, který dovede oživovat mrtvé: tito mrtví jsou schopni chodit a bojovat, nikoliv však mluvit. Bran tento kotel věnuje Irům, později však vypukne mezi Iry a Velšany válka. Velšané nakonec vítězí, avšak Bran je smrtelně raněn jedovatým kopím do chodidla. Nařizuje, aby mu jeho lidé usekli hlavu a pohřbili ji v Londýně. Branova sestra, Branwen, která byla příčinou války, umírá žalem při pohledu na zničenou zemi (to doufejme nebude případ Sansy ani Aryi).
Branova pohřbená hlava pak chránila Británie před jakoukoliv invazí, dokud ji nevykopal Artuš s tím, že sám dovede ochránit zemi před nepřáteli.
Přemýšlím, zdali se GRRM tímto příběhem alespoň do určité míry neispiroval. Zdá se mi, že jej přinejmenším musí znát, protože spojení Bran - Vrána by jinak bylo příliš velkou náhodou. Myslím tedy, že můžeme spekulovat, zdali z legendy nějak neodvodíme Branův pozdější osud a úlohu. Je dost dobře možné, že se skutečně nějakým způsobem obětuje, aby zabránil Jiným v invazi a ochránil Západozemí. Je rovněž možné, ba dokonce bych řekl, že pravděpodobnější, že mýtus odkazuje spíše na některého ze starších Brandonů, snad Brana Stavitele. Obětoval se, abych ochránil zemi před invazí - tedy vztyčil Zeď. Kdo bude tím, kdo "vykope hlavu", a tedy ve jménu své sebejistoty ochranu zničí? Možná Stannis a Melisandra! Docela by mi to na ně sedělo.
Další spojení: Irové = Jiní. Je mi na jednu stranu trochu hloupé považovat tak milý národ za děsivé ledové válečníky, ale proč ne? Hadriánův val (=Zeď) byl přeci koneckonců postaven proti nepřátelům na severu, za něž bychom Iry mohli s trochou dobré vůle považovat. Skotské, piktské a podobné kmeny beru jako Divoké - jsou to sice nepřátelé, avšak nepřátelé obvyklí, lidští, s podobnými zvyky a jazykem. Člověk se tolik nebojí těch, s kým bojuje každý den po snídani. Ale Irové, kteří přijeli jen jednou za uherský rok na lodích, mohli zajisté působit děsivěji. Faktem, který podporuje tuto mou teorii, je zrovna oživování mrtvých v kotli: vždyť právě výroba mlčenlivých mrtvých patří do domény Jiných!
Trochu jsem se rozjel, ale není to na škodu. Zajímá mě váš názor.
Při pročítání anglických Icefire diskusních fór a kroužků jsem pochytil několik zajímavých myšlenek o Brienne z Tarthu. Dovolím si je zde představit. Zejména bych se chtěl věnovat otázce přísah a jejich dodržování. Tento problém je jedním ze základních motivů knih - aneb těžké rozhodování mezi Ctí a Láskou.
Jak to souvisí s Brienne? Na začátku tato bojovná panna pohrdá Králokatem, protože tento zradil své sliby dané Aerysu II. Přestože byl Aerys "standardní levicový politik", tedy masový vrah a šílenec, považuje Brienne jakoukoliv zradu za odsouzeníhodnou. Jaime sice možná konal správně a ku prospěchu věci, avšak porušil přísahu, porušil vyšší princip. Podle názoru tarthské válečnice (a myslím, že s tímto náhledem není osamocena) nezáleží na povaze příkazů, jaké rytíř dostává. Složený slib je složený slib.
Brienne se během svého života dočkala od Lásky pouze ústrků, a proto se plně odevzdala Cti. Slíbila svou věrnost Catelyn Stark, přičemž tento slib byl v knize podrobně vylíčen. Brienne se vydává na cestu a příběh se začíná zamotávat. Věci se komplikují. Přísahy, které je nutné dodržovat, se množí, dochází k jejich střetu, Brienniny závazky narůstají. Čest se stává stále těžším břemen, a již brzy jej nepůjde vůbec unést. Kromě toho se
Nakonec se Brienne dostává do podobné situace, jako kdysi Jaime. I ona musí volit mezi Ctí a Láskou. Její možnosti: poslechne paní Kamenosrdce (zvolí Meč, zabije Králokata, dodrží přísahu danou Catelyn), nebo přísahu poruší (zvolí si Oprátku a je, z hlediska cti "po právu", oběšena). Brienne tedy prošla vývojem, a když se lámal chleba, zachovala se v zásadě stejně jako Králokat, jehož rozhodnutím zprvu opovrhovala.
S podobným problémem se potýkal kupříkladu i slavný Barristan Selmy. Také on musel několikrát volit. Kdybychom chtěli, mohli bychom ho snadno označit za zbabělce, zrádce, křivopřísežníka. Ale sami cítíme, že takový přístup by nebyl moc fér a košer.
Zpět k Brienne. Pokud bychom nazírali na její příběh z tohoto úhlu, dával by naprostý smysl a mohli bychom ho považovat za ukončený - i v případě, že by byla skutečně oběšena a umrtvena na věčné časy. Tudíž by se nejednalo o žádné neúčelné zběsilé pobíhání po Západozemí, jak by na příběh panny z Tarthu mohl někdo nahlížet.
Všichni tušíme, kdo má právoplatný nárok na vládu po Robertovi I. Baratheonovi. Ale je tím nejvhodnějším? Komu fandíte vy? Kdo přinese říši mír a sjednotí ji před hrozbou přicházející zpoza Zdi? Který vládce zachrání Západozemí před zkázou?
Jde o vaše osobní preference, žádné "ten je právoplatný a basta", kdo by dle vás byl ideálním vládcem. Omezme se prosím na žijící hráče o trůny a ty, kteří přicházejí v úvahu.
Teď jsem se tak poflakoval po galerii Noční hlídky a náhodou jsem narazil na portrét Jona Arryna, starého Orla z Údolí, jak vysokého, tak čestného, víte kterého... No a tak jsem začal přemýšlet co všechno pro Sedm království udělal, jak zachránil Eddarda a Roberta, jak pro ně byl skoro jako otec... A jak po něm Eddard pojmenoval svého domnělého bastarda. A tak se oklikou dostávám k tématu, které jsem tady přišel rozebrat. (následují SPOILERY)
Pokud budeme vycházet z teorie o Jonovi jako dítěti Rhaegara a Lyanny (faktu, o kterém hádám už snad nikdo z nás nějak moc nepochybuje) - tedy toho, že Lyanna, umírající na porodním loži předala svého syna do opatrovnictví Eddardovi (Slib mi to, Nede), je dost pravděpodobné, že svému synovi dala nějaké jméno. Je přece všeobecně známo (aspoň podle pravidel každého správného patetického dramatu), že matka umírající na porodním loži s posledním dechem své dítě pojmenuje. V tom případě vyvstává otázka jestli toto jméno bylo Jon - jméno, které by dávalo smysl pro syna Eddarda Starka, kterému byl Jon Arryn bližší než otec; ale které pro Lyannu s největší pravděpodobností neznamenalo zhola nic.
Pokud bychom v tomhle směru myšlenek postupovali dál, nabízí se otázka, proč by Eddard neprokázal sestře úctu tím, že by malému Targaryenovi neponechal alespoň křestní jméno, které svému synovi dala. Předpokládám, že už jste si na to sami odpověděli. Protože to dost možná bylo jméno, úzce spojované s vládnoucí dračí linií, jméno naprosto nepříhodné pro krev Starků ze severu, jméno, které pro něj vybral jeho otec v době, kdy se spolu s Lyannou, na které začínalo být vidět počínající těhotenství, zamilovaně procházeli pod hradbami Létohradu...
Jméno Prince, který byl přislíben.
Aegon Targaryen.
Aegon je navíc ze všech targaryenských jmen jménu Jon nejbližší, Rhaegar byl pevně přesvědčen, že Princem, který byl přislíben je jeho syn Aegon - a kdyby tím býval myslel svého syna z manželství s Eliou Martell, těžko by kvůli krátkému pobláznění s Lyannou ohrožoval celé své budoucí království.
Co vy na to? Co když je ten Aegon, který je ještě stále naživu přece jenom náš starý dobrý Jon Sníh?
Ty nevíš nic, Jone Sněhu...
Baf!
Které scény vám připadají v Písni nevěrohodné? Určitě jste si možná někdy řekli "tak to už je moc". Ohnul to GRRM někdy přes koleno? Neříkejte, že ne. Nebo ne?
Alek píše: Čichám čichám, že Meereen možná trumfne i jeho (dle jeho vyjádření) dosud nesložitější část, tedy Krvavou svatbu.
Eddard píše: Ha! Kampak chodíš na takovéhle teorie, mistře? Pokud vím, nikde nepadla zmínka o tom, že by měl být onen Meereenský uzel spjatý s nějakou obzvášť dramatickou událostí (natož masakrem). Oder?
Napadlo mě, kdybyste měli možnost dozvědět se vše (hlavně motivaci určitých činnů, odpovědi z minulosti atd.) o některé postavě, která by to byla?
Už nějakou dobu o tom přemýšlím.
Eddardova a tudíž Jonova minulost
Věci, které věděl Tywin Lannister
Melisandra
vzpomínky Oberyna Martella
Pak mě napadlo, že bych si zase nechtěl nechat zkazit některá překvapení. čímž jsem vyselektoval naprosto všechny a zbyl jediný Jaqen H´ghar. Když jsem si na něj vzpomněl, uvědomil jsem si, že Aryina slepota nemusí mít věčné trvání.
Téma,které s blížícím se seriálem nabírá na důležitosti.Jak vyslovujete jména postav SOAF?Držíte se anglické výslovnosti?
Pokuď jde o mě tak je důležité aby mě to dobře znělo,takže...
Jondžon)
Tyrion (tyrion)
Tywin (tájvin)
Daenerys (de-énerys)
Jaime (džajme)
Catelyn (katelyn)
Tully (taly)
Při pročítání západozemských letopisů mne zaujala poznámka o "odjazykování" Ilyna Payneho. Repektive její časové začlenění. Já měl za to, že to nařídil šílený král Aerys jako trest za to, že se Payne nechal slyšet, že ve skutečnosti vládne Západozemí jeho pobočník, lord Tywin.
Takto to spíš vypadá, že to bylo z jiného důvodu. Ví snad něco o Lyannině dítěti? Nebo něco jiného?
A mohl by to prozradit, dejme tomu Jaimemu?